Založ si blog

Jasovský napácha na čele NKÚ najmenšie škody.

Voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) sa zmenila na vojnu slov. Nejde ani tak o to, kto bude zvolený. Podstatou tejto parlamentnej hádky je nahádzať čo najviac blata a špiny na politických konkurentov. Nikto si však v tejto zvade nepoložil otázku, ako funguje NKÚ pod súčasným presluhujúcim predsedom Jánom Jasovským.
 

To, čo urobili z voľby predsedu NKÚ opozičné strany a vládny Smer je jedna veľká hanba, ktorá začína pripomínať nechutnosti okolo voľby Jozefa Čentéša za (nevymenovaného) generálneho prokurátora. Fico hrá už niekoľko rokov s opozíciou hru na to, že ak sa všetky nevládne strany nezjednotia na jednom kandidátovi, jeho 83 nebude k dispozícii. Rok pred voľbami sa však rozhodol, že zmení taktiku a urobil si z opozičných strán trhací kalendár.

Predseda SDKÚ Pavol Frešo navrhol za šéfa úradu bývalého riaditeľa SIS Karola Mitríka, nevýrazného úradníka rakúsko-uhorského strihu, ktorý navyše zohral mimoriadne podozrivú úlohu v kauze Čuňo. O Frešovi sa už dlhodobo vie, že ako predseda Bratislavského samosprávneho kraja má veľmi blízko k podnikateľovi Ivanovi Krmotríkovi a ten je zase vo veľmi družnom vzťahu s mecenášom vládneho Smeru Vladimírom Poórom. Z tohto hľadiska je viac ako pravdepodobné, že Mitrík nie je kandidátom na predsedu NKÚ, ale užitočným panákom, ktorý má Ficovi pomôcť rozhádať na tejto voľbe celú opozíciu.

Priam nepochopiteľne amatérsky si počínajú poslanci Kvasnička (KDH) a Kuffa, ktorí vytiahli ako zajaca z klobúka Henrietu Crkoňovú. Táto dáma bola treťou najsilnejšou osobou na ministerstve školstva za ministra Čaploviča. Jej manžel kandidoval na primátora Púchova s podporou Smeru. Ako si títo dvaja páni poslanci mohli myslieť, že ich zvyšoch opozičných kolegov nerostrhá na kusy? Aj oni dvaja sa popri Mitríkovi a Frešovi stali ďalšími užitočnými panákmi v rozkladnej hre premiéra Fica. Je úplne jedno, či im za to Smer niečo ponúkol alebo nie. Takouto priehladnou hrou sa Kvasnička a Kuffa na plnej čiare odpísali a v politike pravdepodobne skončili.

Za kandidátom Marošom Žilinkom stojí 60 opozičných poslancov. Ak si však niekto myslí, že práve on je ten, kto by mal viesť NKÚ, mal by si trošku osviežiť pamäť. Pán Žilinka je síce prokurátorom špeciálnej prokuratúru, dokonca je zástupcom riaditeľa odboru ekonomickej kriminality. Zdanlivo je to teda nepolitický a veľmi kompetentný kandidát. Nemali by sme však zabúdať, že z Maroša Žilinku urobilo KDH počas Radičovej vlády štátneho tajomníka ministra vnútra Daniela Lipšica. Dnes ho opakovane ponúka do voľby predsedu NKÚ. Ukazuje sa, že tento prokurátor je zjavne straníckou akvizícou KDH, ukrývajúcou sa za kepienkom prokutároskej nezávislosti. Fakt, že ho KDH pravidele nasadzuje do politických funkcií jeho apolitickosť spochybňuje a tým aj vyvracia blúznivé výroky Igora Matoviča a Daniela Lipšica, že Žilinka je najlepší kandidát na predsedu NKÚ.

Nikto zo zúčastnených si však nekladie otázku, ako si plní svoje povinnosti NKÚ pod vedením Jána Jasovksého, ktorého do tejto funkcie presadil predseda dnes už neexistujúceho HZDS Vladimír Mečiar. Nie je to síce najlepšia vizitka, ba dokonca ani pôsobenie v tretej Mečiarovej vláde nie je plusom v Jasovského profesijnom životopise. Dnes už však HZDS neexistuje, Mečiar si užíva politický dôchodok v Elektre, a preto nie je Jasovský nikomu politicky zaviazaný. Z tohto hľadiska sa zdá, že pokračovanie v presluhovaní v pozícii predsedu NKÚ by nebolo tým najhorším, čo sa vo sfére sveta kontroly môže stať. Práve naopak, Jasovský by v tomto úrade do volieb v marci 2016 zrejme napáchal najmenšie škody.

Kto je Kollárova família?

26.01.2016

Boris Kollár. Milan Krajniak. Peter Marček. Martina Šimíčková. Peter Pčolinský. Dávid Tarčák. Zmes ateizmu, liberalizmu, kresťanského fundamentalizmu, mečiarizmu a ďalších chuťoviek pod viac »

OĽaNO – Nova na šnúrke od gatí Penty

22.12.2015

Tvrdenie, že Igor Matovič a Daniel Lipšic tancujú, ako Penta hvízda, môže znieť udivujúco až neuveriteľne. Pohľad za kulisy slovenskej politiky dokazuje, že pravda je ešte o niečo horšia. viac »

Matovič a Lipšic sa spojili s Ficom proti Procházkovi

21.07.2015

Najnovší spor premiéra Roberta Fica a predsedu Siete Radoslava Procházku médiá interpretujú zle. Všetci analytici a komentátori sú úplne mimo, pretože uverili fikcii, že Fico má naozaj dôvod viac »

polícia, zásah, Belgicko

V Rotterdame našli dodávku s plynovými bombami, zrušili koncert

23.08.2017 22:47

Holandská polícia pre teroristickú hrozbu zrušila koncert v Rotterdame. Neďaleko miesta konania akcie polícia našla dodávku, v ktorej boli plynové bomby.

Lýbia, rebel

Uneseného líbyjského expremiéra Zajdána pustili

23.08.2017 22:35

Neznámi ozbrojenci ho deväť dní zadržiavali po tom, čo prišiel z Nemecka na návštevu do Tripolisu.

požiar, split, borovicovy les, Split, chorvatsko

Mladá Chorvátka priznala, že založila jeden z ničivých požiarov z pomsty Srbom

23.08.2017 22:13

Chorvátski hasiči pokračujú v boji s množstvom požiarov, ktoré v posledných dňoch ničí rozsiahlu oblasť pozdĺž jadranského pobrežia.

Peter Gajdoš

Pochybnosti o miliardovom nákupe na rezorte obrany

23.08.2017 20:00

Vynárajú sa špekulácie o privysokej cene bojových transportérov na ministerstve obrany a aj o vplyve niektorých zbrojárov, ktorí majú blízko k národniarom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 115359x
Priemerná čítanosť článkov: 14420x

Autor blogu

Kategórie