Založ si blog

Matovič, Sulík a Lipšic pripravujú podvod

Úvahy o volebnej koalícii OĽaNO – SaS – Nova sú politický a intelektuálny podvod. Napriek deklarovaným zámerom zabrániť prepadnutiu hlasov voličov je prvoradým cieľom tohto podfuku zachrániť kolabujúcu kariéru Daniela Lipšica. Tak to aspoň vidí predseda Novy. Šéf OĽaNO Igor Matovič zase, samozrejme, dúfa, že trojkoalícia by mu mohla pomôcť postaviť svojho bábkového premiéra.

Prečo je trojkoalícia podvod, si povieme o niečo neskôr. Najprv pár slov o šéfovi Novy Lipšicovi. Niekoľko mesiacov po voľbách v roku 2012 opustil KDH, založil si vlastnú stranu, investoval do nej stovky tisíc eur, štyrikrát ju premenoval, prijal a vyhodil z nej bývalých piatich poslancov SaS, odišiel od neho hlavný sponzor Milan Krajniak a teraz sa s preferenciami tacká na úrovni dvoch percent. Ten istý Lipšic, ktorý odišiel z KDH a prispel k triešteniu pravice, dnes hovorí o zodpovednosti a potrebe zabrániť prepadnutiu hlasov.

V skutočnosti však zachraňuje iba sám seba, čoho dôkazom je fakt, že s Matovičom rokuje o dvojkoalícii OĽaNO – Nova, s Matovičom a Sulíkom rokuje o trojkoalícii OĽaNO – SaS – Nova a s predsedom KDH Jánom Figeľom sa v rámci projektu „KDH plus“ dohaduje o tom, že by ho zobral na svoju kandidátku. Lenže tak v KDH, ako aj v OĽaNO sa ozývajú hlasy, že si spoluprácu s Lipšicom neželajú. V jeho bývalej strane totiž oprávnene namietajú, že Lipšic sa tri roky márne pokúšal o samostatnú kariéru a keď stroskotal, chce sa dostať do parlamentu na pleciach tých, ktorí celý čas tvrdo makali na tom, aby si KDH udržalo a posilnilo pozície v konzervatívnom spektre. V OĽaNO Igorovi Matovičovi viacerí pripomínajú (Viskupič, Fecko, Mezenská), že ich hnutie predsa nemá byť platformou pre politikov, ktorí sú pri koryte už 20 rokov. A Lipšic do tejto kategórie jednoznačne patrí.

A teraz ku koaličnému podvodu. Hospodárske noviny uverejnili ďalší prieskum, podľa ktorého by trojkoalícia OĽaNO – SaS – Nova by mala 14,9 percent, čím by sa po Smere stala druhým najsilnejším subjektom a spomedzi pravice by bola na prvom mieste za Sieťou s 11,2 percentami hlasov. Na papieri to ako teória vyzerá fantasticky. Ale aká by bola prax?

Ak by na čele novej (koaličnej) vlády stála koalícia strán pánov Matoviča, Sulíka a Lipšica, Slovensko by sa opäť stalo obeťou hlbokej politickej a ekonomickej nestability. Dostali by sme sa na šikmú plochu, na akej sú dnes Španieli, Portugalčania či Taliani. Ako by asi vládla takáto koalícia koalícií, v ktorej by Sulík presadzoval liberalizáciu potratov, uzákonenie eutanázie a voľné užívanie drog, pričom katolíci Matovič a Lipšic by, naopak, presadzovali vo všetkých troch oblastiach oveľa prísnejšiu reguláciu?

A to sme doteraz hovorili iba o trojspolku, ktorý by mal vládnu koalíciu viesť. Jej súčasťou by však nevyhnutne museli byť prinajmenšom dve alebo tri ďalšie strany. S najväčšou pravdepodobnosťou Sieť, KDH a Most – Híd. Matovič, Sulík a Lipšic sa dnes hrajú na euroskeptikov. Ich vystupovanie nemá ďaleko od takých extrémov, aké reprezentujú Brit Nigel Farage, Poliak Mariusz Blaszczak, Nemec Bernd Lucke či Dán Kristian Thulesen. S takýmito postojmi by Slovensko mohlo veľmi rýchlo smerovať prinajmenšom k odchodu z eurozóny (vzdanie sa eura ako meny), ak nie k strate členstva v EÚ. Procházka, Figeľ a Bugár však zastávajú úplne opačné pozície, a preto by sa takáto vláda neustále utápala v nekonečných sporoch. Krajina by stagnovala, stávala by sa čoraz viac nestabilnou a tým neatraktívnou pre investorov.

A to je presne opak toho, čo ľudia potrebujú. Fico síce znevážil slovo istoty, ale o tie tu v prvom rade ide, aj keď rozhodne nie v podaní predsedu Smeru a vlády. Rozhádaná vláda, ktorá sa nebude vedieť dohodnúť na základnom smerovaní zapríčiní ekonomickú stagnáciu, odliv investícií a zníženie počtu pracovných príležitostí. Takúto nestabilitu si Slovensko nemôže dovoliť.

Na záver sa znova zamyslime nad trojkoalíciou. Sulík hovorí, že na jej čele by mal stáť silný líder. Je verejným tajomstvom, že úspešný primátor Trenčína Richard Rybníček už tejto partii povedal nie. Teraz sa usilujú uvariť Antona Zajaca z firmy Eset. No nech by aj zlomili Ivetu Radičovú, nie je tragikomické, že ani jeden z trojice predsedov zúčastnených strán si netrúfa byť lídrom volebnej ponuky, ktorú tu už vyše pol roka capkajú? A to je ďalší dôvod, prečo je odôvodnené považovať lákanie voličov na tento druh koalície za intelektuálny a politický podvod.

Kto je Kollárova família?

26.01.2016

Boris Kollár. Milan Krajniak. Peter Marček. Martina Šimíčková. Peter Pčolinský. Dávid Tarčák. Zmes ateizmu, liberalizmu, kresťanského fundamentalizmu, mečiarizmu a ďalších chuťoviek pod viac »

OĽaNO – Nova na šnúrke od gatí Penty

22.12.2015

Tvrdenie, že Igor Matovič a Daniel Lipšic tancujú, ako Penta hvízda, môže znieť udivujúco až neuveriteľne. Pohľad za kulisy slovenskej politiky dokazuje, že pravda je ešte o niečo horšia. viac »

Matovič a Lipšic sa spojili s Ficom proti Procházkovi

21.07.2015

Najnovší spor premiéra Roberta Fica a predsedu Siete Radoslava Procházku médiá interpretujú zle. Všetci analytici a komentátori sú úplne mimo, pretože uverili fikcii, že Fico má naozaj dôvod viac »

Matteo Salvini

Salvini: Pravicové politické krídlo je 'pravým' ochrancom Európy

22.09.2018 22:08

Na konferencii, ktorú organizovala jedna z menších strán talianskej krajnej pravice vystúpil aj Trumpov bývalý stratég Bannon.

Tragická dopravná nehoda, Prešov

Zrážka autobusu a auta na východe si vyžiadala jednu obeť

22.09.2018 21:00

Leteckí a pozemní záchranári transportovali do nemocnice spolu dve osoby.

Ukrajina Futbal LM finále Liverpool Real

Myrotvorec si začal do databázy zapisovať Ukrajincov s maďarským pasom

22.09.2018 20:04

Ukrajinský portál je spájaný s menom Antona Heraščenka, poslanca ukrajinského parlamentu a poradcu ministra vnútra.

Elektromobil

Žiadne nové autá na benzín či naftu od roku 2025. Pomohlo by to ekológii

22.09.2018 18:56

Ak chceme, aby sa planéta otepľovala pomalšie, v Európy by sa po roku 2025 nemalo dostať do premávky žiadne auto na fosílne palivá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 118866x
Priemerná čítanosť článkov: 14858x

Autor blogu

Kategórie